გაკვეთილის თემა
|
ალექსანდრე მაკედონელი
|
სწავლების საფეხური
|
დაწყებითი საფეხური: მე-8კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
5
|
მიზანი
|
სხვადასხვა წყაროდან
საჭირო ინფორმაციის მოპოვების უნარის განვითარება.
-მოპოვებული ინფორმაციის
გააზრებისა და მოწესრიგების უნარის განვითარება.
-განზოგადოების უნარის
განვითარება მნიშვნელოვანი ცნებების შინაარსის გაგებადა ამ
ცნებების ოპერირების უნარის განვითარება.
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა და აქტუალობა,
|
ეცნობიან
ალექსანდრე მაკედონელის ისტორიას წყაროებზე დაყრდნობით , რასაც გამოიყენებენ
ყოფიერ ცხოვრებაში.
|
კავშირი საგნებთან
|
ისტ, ხელოვნება
|
ე.ს.გ მისაღწევი შედეგები
|
ისტ.VII.1. ისტ. VII 4. ისტ.VII.10.
|
წინარე ცოდნა
|
იციან წყაროზე მუშაობა , ინფორმაციის მოძიება ინტერნეტის
საშვალებით.
|
რესურსები
|
სახელმძღვანელო, რუკები,
კონტურული რუკები, დოკუმენტური წყაროები.
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
A ფაზა
მიცემული გაკვეთილის გამოკითხვა
1.
ვინ იყო ალექსანდრე მაკედონელი?
2.
ვისი შვილი იყო ალექსანდრე
მაკედონელი?
3.
რამდენი წლის ჩაუდგა სათავეში ჯარს
?
მოსწავლეთათვის გაკვეთილის თემის გაცნობა ,
ალექსანდრე მაკედონელის ლაშქრობის შესახებ მისა წარმატება და დაწინაურება
ლაშქრობებით ტერიტორიის გაზრდა
B ფაზა
დავალების მიცემა რა არის არსებულ
ტექსტში ძირითადი სათქმელი და წყაროსთან შედარება.
– სამუშაოს მიცემა წყვილში გარჩევა
და გაანალიზება ტექსტს
, მომზადებენ პრეზენტაციას მაკედონელის პირველი და მეორე
ლაშქრობის შესახებ,
ისაუბრებენ თითოეული ლაშქრობის გამომწვევ მიზეზებზე
C ფაზა
- წყვილები იმუშავებენ
სახელმძღვანელოში არსებულ წყაროებზე და დააზუსტებენ ძირითად ტექსტში მოცემულ ფაქტებს.
დავალება მოიძიონ მაკედონელის
შესახებ ინფორმაციები
|
შეფასება
|
შეფასების რუბრიკის მიხედვით
|
გაკვეთილის გეგმა
Subscribe to:
Posts (Atom)
No comments:
Post a Comment